"CO SŁYCHAĆ U..." - SILESIA MIECHOWICE

SENIORZY - LO 1 BYTOM - ZABRZE

Wszyscy wiemy, co się obecnie dzieje w Polsce i na świecie. Postanowiliśmy zadać kilka pytań niektórym trenerom o bieżącej sytuacji. Pamiętamy również o zaległych materiałach, które są w trakcie przygotowań.

"CO SŁYCHAĆ U… " - SILESIA MIECHOWICE

O tym co w klubie słychać powiedział nam trener Marek Suker.

RS: Zapytam na początek jak zdrowie i czy w klubie wszyscy zdrowi?

MS: Jeśli chodzi o zdrowie to wszystko w porządku, jeśli chodzi o ludzi związanych z Silesią to nie mam żadnego sygnału, aby ktokolwiek ucierpiał w związku z koronawirusem.

RS: Niedawno widzieliśmy się na sparingach. Sparingi się skończyły i ...no właśnie. Wszyscy wiemy co się stało...

MS: Jest to sytuacja, która na pewno zaskoczyła wszystkich ludzi sportu. Nie będzie Euro 2020, odwołane igrzyska olimpijskie, brak rozstrzygnięć w największych ligach piłkarskich, więc nie ma co biadolić i narzekać. Trzeba przyjąć sytuacje, przeczekać, a później zacząć wszystko od nowa.

RS: Jak Trener myśli - choć wiemy jak wirus się rozwija szybko i raczej to już pewne, że nie zagramy - czy wg. Trenera będzie jeszcze szansa zagrać?

MS: Według mnie nie ma najmniejszych szans żebyśmy zagrali cokolwiek na wiosnę. Uważam wręcz, że marne szanse, aby kolejny sezon zaczął się punktualnie, o ile w ogóle ruszy.

RS: Jak Trener myśli, jaką decyzję podejmie ŚZPN odnośnie rozgrywek?

MS: Jeśli chodzi o ŚZPN to trudna decyzja przed związkiem. Trzeba pomyśleć nad kompromisem, aby jak najmniej drużyn mogło się poczuć skrzywdzonych. Być może sygnał przyjdzie z centrali PZPN jak rozwiązać sytuację. Do tego dochodzą sprawy transferowe z zimy, długości kontraktów, licencje trenerskie, kwestia licencji dla klubów. Jest wiele rzeczy do ustalenia, które kwarantanna komplikuje. Mam nadzieje, że rozwiązania będą zrobione z głową.

RS: Niektóre kluby zrobiły transfery i mają nowych zawodników za których zapłaciły niemałe pieniądze. Większość będzie mieć umowy czy kontrakty do końca czerwca, a nie zagrają ani jednego meczu. Co w takim przypadku?

MS: Wydaje mi się, że naszej ligi, bądź co bądź amatorskiej to raczej nie dotyczy. Być może jest kilka klubów, które u nas podpisują jakieś umowy z zawodnikami, w takiej sytuacji trzeba się indywidualnie porozumieć. Jeśli chodzi o wyższe ligi to powinno dochodzić do kompromisów. Dla wielu zawodników od 3 ligi wzwyż zarobek w klubie to główne źródło dochodu. Z drugiej strony klub nie grający meczy, również ma mniejsze wpływy. Nie da się ukryć iż sportowcy jak i kluby, szczególnie te półamatorskie na pewno będą miały sporo problemów.

RS: Jak sobie radzą Pana piłkarze w obecnej sytuacji. Mają jakieś rozpiski indywidualne?

MS: Zawodnicy dostali rozpiski indywidualne, ale nie da się ukryć, że to tylko podtrzymanie i ograniczenia, którym jesteśmy poddani mocno ograniczają możliwości. Sporo słyszę, że ktoś ćwiczy mocno indywidualnie, ale to nigdy nie zastąpi nawet byle jakiego treningu, gdzie można pobiegać na większej przestrzeni czy pograć przeciwko rywalowi.

RS: Dziękuję za rozmowę i życzę Wam dużo zdrowia.

MS: Dziękuję, życzę zdrowia.

źródło: własne, Rafał Sacha